Başkan Asya'dan 'çatı temizliği' uyarısı

Okuduğunuz haber
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

CUMA HUTBESİ

Anasayfa   /    Resmi İlanlar    /    TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI MUŞ İCRA DAİRESİ

RESMİ İLANLAR      10 Ocak 2019 - 18:19     0

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C.

MUŞ İCRA DAİRESİ

2018/247 TLMT.

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:

Özellikleri: Muş İli Hasköy ilçesi Büvetli Köyü Lagaran Mevkii 98 Parsel.

Dava konusu parsel halihazırda tarım arazisi olup üzerinde ekin biçilmiş vaziyettedir. Parselin dereye yakın olan cephelerinde maddi değeri bulunmayan ağaçlar ve çalılıklar mevcuttur. Üzerinde herhangi bir yapı bulunmamaktadır. Dava konusu taşınmaz 12.500,00 m2 yüzölçümlüdür. Tapu kaydında vasfı tarladır. Borçlu adına tam hisselidir. Tapu kaydında 25/02/2013 tarih 41 yevmiye numarası ile Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce tesis edilmiş olan "3083 Sayılı Yasanın Uygulama Yönetmeliği'nin 24. maddesine göre toplulaştırma atanma alınmıştır." beyanı vardır. Taşınmaz Bitlis istikametine giderken Muş-Bitlis yolunun sağında, ikinci sıra parsel olarak Karasu Çayının kenarındadır. Dere kenarında olduğundan sulama imkanları mevcuttur. Parsel toplulaştırma kapsamında bulunmaktadır. Ekime hazır vaziyettedir. Ana yola yakın konumludur. Köye uzaktır. Yolu bulunmamaktadır. Parsele ulaşım diğer parseller üzerinden sağlanmaktadır. Taşınmaz topoğrafik yapı olarak ortalama % 1 ve % 2 arasında eğimli, toprak profili itibari ile orta derin, geçirgen, taşsız, tuzluluk, çoraklık, erozyon vb. üretimi kısıtlayan herhangi bir kusuru olmayan, uzun yıllar itibariyle işlemeli tarım yapılarak değerlendirilen, komşuların tamamında buğday, şeker pancarı ve karpuz gibi ürünlerin üretiminin yapıldığı ve güvenlik içinde ürün yetiştirilebilen ve ekonomik olarak sulanan "Mutlak Tarım Arazisi" niteliğindedir. Nizalı taşınmazın bulunduğu yörenin geleneksel sulu tarım sisteminde yaygın olarak buğday, şeker pancarı, karpuz ürünlerinin tarımı münavebeli olarak yapılmakta, iklim ve ekolojik şartlar dolayısıyla yılda bir ürün alınabilmektedir. Ürünlere ait verim, birim fiyat ile gider unsurları tamamen resmi olup Muş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2018 yılında hazırlanan "2018 yılına ait ürünlerin verimleri ve fiyat birim fiyatları" cetvellerinden alınmıştır. Maliyetlere tarla kirası, sermaye faizi, genel idari gelirleri gibi doğrudan taşınmaza yapılmayan giderler dahil edilmiştir. Kapitalizasyon faiz oranı tespitinde, taşınmazın yerleşim yerlerine, ana yola ve imarlı alanlara uzaklığı, ulaşım durumu, su kaynağının varlığı, suyun yeterlilik durumu ve sulama kolaylığı, köyün nüfus yoğunluğu, eğitim ve sağlık koşulları, kadastro durumu, arazinin büyüklüğü ve geometrik şekli, arazi sınıfı ve münavebe olanakları, araziye olan talep durumu vb. unsurlar esas alınmış, ayrıca bölgede yapılan gerçek arazi satış fiyatları, emniyette devamlılık bakımından arazi yatırımları gibi yatırımların faiz hadleri ortalaması ve devlet tahvilleri faiz hadleri, Ziraat Bankasının çiftçilere verdiği kredilerin faiz nispetlerini, gayrimenkul değerlerinin hızlı yükselişleri, gayrimenkullerin özellikle arazinin en büyük güvence olarak görülmesi gibi faktörler göz önüne bulundurularak taşınmazın yer aldığı bölgede kapitalizasyon faiz oranı % 6 olacağı bilirkişilerce kanaatına varılmış, taşınmazın değeri buna göre hesap edilmiştir.

Taşınmazın üzerindeki Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'nün (25/02/2013 tarih ve 41. Yevmiyeli 3083 Sayılı Yasanın Uygulama Yönetmeliği'nin 24. Maddesine göre toplulaştırma alanına alınmıştır şerhi) beyanı gereğince taşınmaz bu şerhe bağlı hak ve yükümlülükler ile birlikte satılacaktır.

Adresi: Hasköy/MUŞ

Yüzölçümü: 12.500,00 m2

Cilt No/Sayfa No: 1/95

Kıymeti: 96.930,50 TL

KDV Oranı: % 18

Kaydındaki Şerhler: Tapu kaydı ve dosyasındaki gibidir.

1. Satış Günü: 06/03/2019 günü 14:30 - 14:35 arası

2. Satış Günü: 02/04/2019 günü 14:30 - 14:35 arası

Satış Yeri: Muş Belediyesi Eski Su Tahsilat Veznesi Önü Hürriyet Polis Karakolu Karşısı Merkez/Muş

Satış şartları:

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin % 50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin % 50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20 si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/247 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(*) (İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.)

*Bu örnek bu yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ